Peyami Safa Sözleri

BY ADMİN 26 Aralık 2018

Peyami Safa Sözleri Ünlü Peyami Safa Sözleri 2019, sayfamız da derlediğimiz birbirinden anlamlı peyami safa sözlerini bulabilirsiniz.

Peyami Safa Sözleri Ünlü Peyami Safa Sözleri 2019

PEYAMİ SAFA MESAJLARI

Peyami Safa Sözleri

Sayfa İçeriği: Peyami Safa Sözleri 2019, Peyami Safa Sözleri Yeni, Peyami Safa Sözleri Kısa, Peyami Safa Sözleri Anlamlı, Peyami Safa Sözleri Facebook, Peyami Safa Sözleri Kısa, Peyami Safa Sözleri Uzun, En Güzel Peyami Safa Sözleri, Peyami Safa Mesajları

Sayfamız da düzenlediğimiz peyami safa sözlerini bulabilirsiniz. Sizde hoşunuza giden peyami safa sözlerini sevdiklerinizle paylaşabilir vede onları da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz. En güzel peyami safa sözlerine yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Sizde sosyal ağlarınız da paylaşarak, sevdiklerinizin de kullanmasını sağlayabilirsiniz.

PEYAMİ SAFA ÖZLÜ SÖZLERİ

Kendi ırkçılıklarımızı muhafaza edip, bizim milliyetçiliğimizi hoş görmeyenler, bizi milli intihara sevk etmek isteyenlerdir. Eğer bunlara bütün enerjimizle Hayır! Diyorsak, bu sofu bir milliyetçi olduğumuz için değil, milli varlığımızı muhafaza etmek içindir. Türk gençliğini de bunun için milliyetçi olmaya çağırıyoruz. Bu şuura sahip olmayan gazetecilerin ve yazarların Atatürkçülüğüne de aldanmayalım. Bunlar Türkçü olmadıkları için Atatürkçü de olamamışlardır.

– Hayat böyledir. Çaresizlik ve tehlike anları vardır ki, o zaman çırpınmaya ve haykırmaya gelmez. Batar insan ve boğulur. Marifet o anları geçirmektir. Sonrası gittikçe kolaylaşır. Kadere teslim olmak lazımdır o anlarda. Bu acizlik değildir. Dikkat et sözüme: Bu dünyada ölümden başka hemen her şeyin çaresi vardır.

Sevgi ile nefret arasında çok ince bir çizgi vardır. Birisinden nefret ediyorsanız ve bir gün onu yenemeyeceğinizi anladığınız zaman onu sevmeye başlarsınız. Ve yine birisini seviyorsanız ve bir gün onu yenebileceğinizi düşündüğünüz zaman ondan nefret etmeye başlarsınız.

– Kimi adam vardır ki sabahtan akşama kadar oturur ve düşünür. Kimi adam da vardır ki sabahtan akşama kadar ayaküstü çalışır fakat yaptığı iş dört tuğlayı üst üste koymaktan ibarettir. Evvelki insan tembel görünür velakin çalışkandır, diğer insan çalışkan görünür velakin yaptığı iş sudandır.

Kadınlar, medeniyeti gözleriyle anlamaya mahkûmdur. Bunlar, hakiki medeniyetçilerden daha bahtiyardırlar: Şekillerle iktifa ederler ve renklerin değişmesi onları eğlendirir.

PEYAMİ SAFA GÜZEL SÖZLERİ

Başkalarının karısına kız kardeş gözüyle, başkasının servetine bir yığın toprak gözüyle ve bütün yaratıklara kendi canını taşıyorlarmış gibi bakan kimse gerçekten akıllı bir kişidir.

– Yalana her şey isyan etmelidir. Eşyaya bile: Damlardan mctuncer.com kiremitler uçmalıdır, camlar kırılmalıdır hatta yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır.

İki tarafta da arzuyu gurura hesap vermeye çağıran iç muhasebe anları olmasaydı, kendi kendini yiyen aşkın işkenceleri ne kadar azalırdı…

– Ben’in Allah’ta yok olmaya koşması azizleri, insanlıkta yok olmaya koşması dâhileri, millette yok olmaya koşması kahramanları yaratmıştır.

Ancak şimdi ye hâkimiz! Şimdi durmak için değil, şimdiden başlamak için.

– Mide kâinatın merkezidir; beyinden ziyade o düşünüyor ve bizi idare ediyor.

Güzel fakat uygulaması olanaksız sözler, kokusuz güzel çiçeklere benzer.

– Ancak şimdi ye hâkimiz! Şimdi durmak için değil, şimdiden başlamak için.

Belki de canımızı sıkacak bir şey olmadığı için canımız sıkılıyor.

– Eski başka, eskimiş başkadır Nice eskiler vardır ki, hiç eskimez.

Ağaç nasılsa meyvesi da ona göredir.

– Alçak gönüllü olmak bilginin süsüdür.

Ümitsiz bir aşkın panzehiri nefrettir.

– Her şeyin yenisi, dostun eskisi…

Şüpheden doğmayan iman piç’tir.

– Her itimadın sonu gaflettir.

Asır tereddüt ediyor.

– Hasta bir ümit, sağlam bir yeisten daha fenadır.

Gözü tanede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz.

– Kedinin kanadı olsaydı, serçelerin adı olmazdı.

Aşk mücadelesi içinde olma, mücadele aşkı içinde ol.

– Sıkıntı yapmayın anlaşılmayan ruhlara deli demek adettir.

Eski başka eskimiş başkadır; nice eskiler var ki hiç eskimezler.

– Büyük bir hastalık geçirmeyenler, her şeyi anladıklarını iddia edemezler.

Aşk aleyhinde bin şey söylenir, fakat insanlar gene sevmeye devam ederler.

– Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır; zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.

İstediğin her şeyi yap ve yapabileceğin şeyi iste, hiç bir kaideye kulak asma. Yaşamanın sırrı budur.

– Bekârları çoğalan cemiyet, gizli bir anarşi geçiriyordur. Ya büyük bir inkılâba, ya inhitata gidecektir.

Fikir sahibi olmaya mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

– Her sıkıntı bir isyan hazırlığıdır. Ruhta başlayan bu hazırlık vücudun hastalanması şeklinde organik bir isyana çevrilir.

Aptallar bütün hayatları boyunca akıllı kişilerle gezseler bile gerçekleri öğrenemezler Hiç, kaşık çorbanın lezzetini alabilir mi?

– İnsan, çektiği ıstırap nispetinde zevk duyar: Ne kadar acıkırsa yemekten, ne kadar yorulursa dinlenmekten, ne kadar ararsa bulmaktan o derece zevk alır.

PEYAMİ SAFA ANLAMLI SÖZLERİ

Batıda hükümet sansürü yerine seviye sansürü vardır. Bu seviyenin olmadığı memleketlerde kanun düşünceyi hudutlandırır. Düşünce hürriyeti isteyenler daha evvel düşünce seviyesinin yükselmesine hizmet etmelidirler.

– Âşıklara haber vermek isterim: Kalbin tüm meseleleri yalnız kalpte halledilir, çünkü bir hissin hakkından ancak başka bir his gelir. Ümitsiz bir aşkın panzehiri ise nefrettir.

Doğu ile Batı arasındaki mücadele, bir insanın kendi nefsiyle mücadelesine benzer. Bunların sentezi, insanın var olmak için muhtaç olduğu vahdetin ifadesidir. İnsan, bütünlüğünü ve tamlığını ancak bu sentezde bulabilir.

– Aşkın tam bir tarifi yapılamaz. Şiir de böyledir. Yapılmış ve yapılacak tariflerden her biri, denizden alınmış bir kova suya benzer. Hiç şüphesiz bu, deniz suyudur, fakat deniz değildir. Aşkı denize, tarifi de kovaya benzetirseniz elde edilen şey, aşkın bir halini izahtan ibaret kalır. Enginsiz, kıyısız, renksiz, dalgasız, derinliksiz bir izah…

Gerçek aşk sevgilinin bütün kusurlarını görür ve sever… Aşk inanmanın şiiridir. Aşk şüphe etmez. Aşk kıskanmaz. Aşk iğrenmez. Aşk çirkin bulmaz. Aşk küçümsemez. Aşk bencilliğin, kendini sevgiliden daha üstün görmenin, buhranın ve kötümserliğin tam zıddıdır. Aşk istemez, yalnız verir. Aşk bir mücadele değil âhenktir… Aşk bunun için ilâhidir… Gerçek aşkın bir tek değişmez vasfı vardır: Tükenmezlik… Aşk engellere ve hücuma uğradıkça kuvvetlenen ihtirastır. Rakipsizdir, yenilmez… Aşk kendi saadetini bir başkasınınkine feda etmektir… Mârifet bize yâr olmayan sevgiliyi kalbimizin içinde öldürmek! İşte en haklı, en mâsum, en kudretli ve en muhteşem cinayet.

PEYAMİ SAFA KISA SÖZLERİ

Halk sevginin veya alâkanın objesini ortadan kaldırmakla meseleyi kestirme halledeceğini sanır ve sevdiğini öldürür. Biz meselenin dışarıda değil, içimizde halledilebileceğini daha çok anlarız. Çünkü dâva yalnız sevgili ile kendimiz arasında değil, hattâ senin meselende olduğu gibi hiç değil, asıl dâva kendimizle kendimiz arasındadır. Sevgiliyi dışarda öldürmek neye yarar? İçimizde yaşadığı müddetçe, biz sadece bir şeklin kaatili olmakla kalırız. Onu içimizde öldürebilmeliyiz. Unutmak budur. Tereddüdün lüzumsuz. Rezil etmek veya öldürmek, yani mânen veya maddeten öldürmek, verdiği zafer gururu ne olursa olsun, meseleyi halletmez.

Peyami Safa Sözleri, yazımız da bulabileceğiniz birbirinden güzel peyami safa sözlerini ulaşabilirsiniz. En güzel peyami safa sözlerini sosyal ağlarınız da paylaşabilir vede arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizi facebook üzerinden takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yada email aracılığıyla yazabilirsiniz. Her türlü soru yada şikayetleriniz için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer bağlantımız; Komik Sözler