Erich Fromm Sözleri

BY ADMİN 14 Mart 2018

Erich Fromm Sözleri Ünlü Filozof Erich Fromm Sözü, Ruh bilimine insancıl yaklaşım sergileyen erich fromm sözlerini sayfamızdan bulabilirsiniz.

Erich Fromm Sözleri Ünlü Filozof Erich Fromm Sözü

FİLOZOF ERİCH FROMM SÖZLERİ

Erich Fromm Sözleri

Sayfa İçeriği: Erich Fromm Sözleri 2018, Erich Fromm Sözleri Uzun, Erich Fromm Sözleri Facebook, Erich Fromm Sözleri Twitter, Erich Fromm Sözleri Kısa, Erich Fromm Sözleri Sevme Sanatı, Erich Fromm Sözleri Ruh Bilimi, Erich Fromm Sözleri Aşk, Erich Fromm Özlü Sözleri

Ünlü düşünürden birbirinden özlü sözler, aşk üzerine yazılmış sevme sanatı Erich Fromm Sözlerini sayfamızdan bulabilirsiniz. En güzel erich fromm sözlerini sayfamızdan ulaşmanız mümkün. Sözleri arkadaşlarınızla paylaşabilir, kendi sosyal ağlarınızdada kullanabilirsiniz.

ERİCH FROMM ÖZLÜ SÖZLERİ

Sevmek bir eylemdir edilgen bir duygu değil. Bir şeyin “içinde olmaktır” bir şeye “kapılmak” değil. En genel biçimiyle sevmenin etkin yapısı, sevmenin almak değil öncelikle vermek olduğu biçiminde tanımlanabilir.

– İnsanın varoluş sorununun en sağlıklı ve doyumcul yanıtı sevgidir, dolayısıyla sevginin gelişimine yer vermeyen bir toplum gelecekte insan doğasının bu temel gereksinimini gözden kaçırdığı için yok olacaktır.

Birçok kişi, sevme sorununu ilkel bir biçimde ele almakta, kendi sevebilme gücünden, sevme ediminden çok sevilme olarak görmektedir. Onlar için sorun, nasıl sevilebilecekleri, nasıl sevimli olabilecekleridir.

– Sevgiden vazgeçmek olanaksız olduğuna göre sevgi konusundaki başarısızlıkların üstesinden gelebilmenin bir tek uygun yolu olarak bu başarısızlıkların nedenlerini gözden geçirip, sevginin anlamını incelemeyi geliştirmek kalıyor.

Eğer sevginizi sevgi doğurmuyorsa bu, sevginizin, sevgi üretemediği anlamını taşır. Eğer seven kişi olarak yaşamınızı ortaya koyuyor ama sevilen bir kişi olamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür. Şanssızlıktır.

– Sevgi bir etkenliktir; edilgen bir olay değildir; bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değildir. Sevginin etken özelliği, en genel biçimde şöyle tanımlanabilir; sevgi vermektir, almak değildir.

İnanç insanın varoluşunun bir koşuludur. Sevgiyle olan ilişkisi açısından bunun anlamı kişinin kendi sevgisine olan inancı, başkalarında sevgi yaratabilme ve bu sevginin geçerliliğidir.

– Sevgide insan en azından yalnızlıktan kaçıp sığınacağı bir liman bulabilir. İki kişi, dünyaya karşı bir tür ortaklık kurar ve u iki kişilik bencilliğin sevgi olduğu yanılgısına düşülür.

İnsan yaratma süreci içinde kendini dünya ile bütünleştirir. Tam çözüm, insanlar arası birlikteki başarıda, bir başka insanla sevgi içinden kaynaşmada yatmaktadır.

– Sevginin yalnızca ayrıcalıklı bireysel değil de sosyal bir olgu olarak gerçekleşebilirliğine inanmak, insanın doğasını bilerek temellendirilmiş ussal bir inançtır.

Vermek almaktan çok daha coşku vericidir. Bu, beni yoksullaştırdığı için böyle değildir, verme eyleminde canlılığının gücü yattığı için bu, böyledir.

SEVME SANATI ERİCH FROMM SÖZLERİ

Günümüzde insanların mutluluğu “eğlenmeğe” dayanmakta. Eğlenmenin altındaysa “almanın”, tüketmenin doygunluğu yatmaktadır.

– Aşk ‘seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var’ diye başlar, ‘sana ihtiyacım var ..çünkü seni seviyorum’ diye olgunlaşır.

Sevgi ancak iki insan birbirlerine varlıkların özünden bağlanır, mctuncer.com her biri kendisinin varlığının özünden tanırsa, gerçekleşir.

– Bilmek ve hala bilmediğimizi düşünmek en yüce marifettir. Bilmemek ve buna rağmen bildiğimizi düşünmek bir hastalıktır.

Eğer sevgi bir çiçekse, saygı onu koruyan saksıdır. Çiçek solmaya başlamışsa dikkat edin saksı mutlaka çatlamıştır.

– Kişi yalnız bir tek kimseyi seviyor başka her şeye karşı ilgisiz kalıyorsa sevgisi sevgi değil, genişletilmiş bencilliktir.

Hayatımıza giren herkes değerlidir ama herkes özel değildir. Saygı hepsine, sevgi layık olana verilir.

– Kardeş sevgisi tüm insanları sevmektir. Ve tek kişiye ait olmaması en büyük özelliğidir.

Bir insanı hiçbir sebep yokken yüreğinizde sıcacık hissediyorsanız; işte gerçek sevgidir.

– Çaresiz birini sevmek, yoksul ve yabancı birisini sevmek, kardeş sevgisinin ilk adımıdır.

Derin ve ihtiraslı sev. Kalbin kırılabilir ama hayatı dolu dolu yaşamanın tek yoludur.

– Hiç bir şey yaratıcılığı aşk kadar teşvik etmez, tabi aşkın gerçek olması koşuluyla.

İnsanın yanında büyük sözler söyleyenler değil, yürekten sevenler kalır hep.

– Sevgi, sevgi üreten bir güçtür. Güçsüzlük, sevgi üretememektir.

Geçmişin tehlikesi esir olmaktı, geleceğin tehlikesi ise robot olmak.

– Bütün ağır psikolojik hastalıkların temelinde narsizm yatar.

Açgözlülük içsel bir boşluğun sonucudur.

Erich Fromm Sözleri sayfamızda hazırlamış olduğumuz özlü erich fromm sözlerini bulabilirsiniz. Sizinde aklınızda Erich Fromm Sözleri varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Erich Fromm Sözleri sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizi facebook üzerinden takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yada email aracılığıyla yazabilirsiniz. Her türlü soru yada şikayetleriniz için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer bağlantımız; Reşat Nuri Güntekin Sözleri