Jean Paul Sartre Sözleri

BY ADMİN 30 Mayıs 2020

Jean Paul Sartre Sözleri Jean Paul Sartre Mesajları, sayfamız da düzenlemiş olduğumuz jean paul sartre mesajlarına ulaşabilir vede sosyal ağlarınız da paylaşabilirsiniz.

Jean Paul Sartre Sözleri Jean Paul Sartre Mesajları

JEAN PAUL SARTRE MESAJLARI

Jean Paul Sartre Sözleri

Sayfa İçeriği: Jean Paul Sartre Sözleri 2020, Jean Paul Sartre Sözleri Yeni, Jean Paul Sartre Sözleri Çıkış Yok, Jean Paul Sartre Sözleri Uzun, Jean Paul Sartre Sözleri Anlamlı, En Güzel Jean Paul Sartre Sözleri, En Anlamlı Jean Paul Sartre Sözleri, Jean Paul Sartre Sözleri Facebook, Jean Paul Sartre Sözleri Twitter, Jean Paul Sartre Mesajları

Sitemiz de derlemiş olduğumuz en güzel jean paul sartre sözlerini bulabilirsiniz. Sizde beğendiğiniz jean paul sartre sözlerini sosyal ağlarınzı da paylaşabilir vede arkadaşlarınızı sayfamızdan haberdar edebilirsiniz. Birbirinden güzel jean paul sartre sözlerine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Sizde hoşunuza gidenleri sevdiklerinizle paylaşarak onların da haberi olmasını sağlayabilirsiniz. Yazımızın devamına giderek ulaşabileceğiniz jean paul sartre sözlerini, whatsapp durumunuzda kullanabilirsiniz.

EN ANLAMLI JEAN PAUL SARTRE SÖZLERİ

Resmi payeleri hep reddettim. Legion d’Honneur’ü de kabul etmemiştim. Fransız akademisine de girmedim. Yazar kendisinin bir kuruma dönüştürülmesini reddetmelidir. Bu onur verici bir paye dahi olsa bunlar kişisel nedenlerim. Ayrıca şu da var ben iki kültürün barış içinde bir arada yaşayabilmesi için uğraşıyorum. Elbette çelişki ve çatışma var ve olmalı. Burjuva bir ailede yetiştiğim halde sosyalist oldum. Sempatim ondan yanadır. Bir de bu yüzden bu ödülü verenlerin konumundan dolayı kabul edemem. Nobel Ödülünü Reddettikten Sonra

– Yüzümün yansısı bu. Yapacak işim olmadığı günlerde onu seyreder dururum. Gördüğüm bu yüzden, hiçbir şey anlamıyorum. Başkalarının yüzleri bir anlam taşıyor. Benimki öyle değil. Güzel mi yoksa çirkin mi, bunu bile söyleyemem. Çirkin galiba. Çünkü böyle olduğunu söylediler. Bana dokunan bu değil. Yüzüme böyle nitelikler verilebilmesine şaşırıyorum aslında. Bir toprak parçasına ya da bir kayaya güzel ya da çirkin demek gibi bir şey bu.

Şimdi kimseyi düşünmüyorum, sözcükleri bulmak için bile çabalamıyorum. Kimi zaman hızlı kimi zaman yavaş bir şeyler akıyor içimde dokunmuyorum bırakıyorum gitsin. Sözcüklere bağlanamadığım için düşüncelerim çoğu zaman karmakarışık. Belirsiz ve hoş şekiller halinde ortaya çıkıyor, sonra kayboluyorlar hemen unutuyorum onları.

JEAN PAUL SARTRE SÖZLERİ 2020

Birini sevmeye kalkışmak, önemli bir işe girişmek gibidir, bilirsin. Enerji, kendini veriş, körlük ister. Hatta başlangıçta bir uçurumun üzerinden sıçramanın gerektiği bir an vardır. Düşünmeye kalkarsa atlayamaz insan. Bundan böyle artık bu gerekli sıçrayışı yapamayacağımı biliyorum.

– Kişioğlu hikayecilikten kurtulamaz, kendi hikayeleri ve başkalarının mctuncer.com hikayeleri arasında yaşar. Başına gelen her şeyi hikayeler içinden görür. Hayatını sanki anlatıyormuş gibi yaşamaya çalışır. Ama ya yaşamayı, ya da anlatmayı seçmesi gerek.

Varoluş uzaktan uzağa düşünülebilecek bir şey değildir. Sizi birden kaplaması üzerinizde duraksaması, kıpırdamaz koca bir hayvan gibi yüreğinizin üstüne çökmesi gerekir ya da hiçbir şey yoktur artık.

– Benim, varım, düşünüyorum öyleyse varım, varım çünkü düşünüyorum, peki niçin düşünüyorum? Düşünmek istemiyorum artık; var olmak istemediğimi düşündüğüm için varım, düşünüyorum çünkü.

Var olmak, burda olmaktır sadece, var olanlar ortaya çıkarlar, onlara rastlanabilir, ama hiçbir zaman çıkarsayamayız onları. Bunu anlamış kimselerin olduğunu sanıyorum.

– Aşk iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba çünkü insan kendi bilincine mahkumdur.

İnsanoğlu özgürlüğe yazgılıdır çünkü bir kere dünyaya atıldıktan sonra yaptığı her şeyden sorumludur.

– Bir aşk, bir kariyer, bir devrim: nasıl biteceklerini bilmeden başlayan diğer pek çok şey gibidir.

Varlığında, varlığın var olmasının söz konusu olduğu bir varlık olarak var olan bir varlığım.

– İnsan sahip olduklarının toplamı değil, fakat henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır.

Kendimi terk etmek, varlığımın farkında olmaktan vazgeçmek, uyumak istiyorum.

– Kötülük, ancak tam hızla giderken dengede kalabiliyordu, bisiklette olduğu gibi.

Her zaman seçebilirim, ama bilmem gerekir ki, seçmezsem hala seçiyorum.

– Hayatımızın saatini ne kadar kum aldattıysa, camdan o kadar net görmeliyiz.

Yaşamak budur her zaman seçimler ve sonuçlar arasında denge kurmaktır.

– Varlık beni her yere, gözlerden, burundan, ağızdan içeri giriyor.

JEAN PAUL SARTRE SÖZLERİ KISA

Aslında, özgürlüğünü eylemleriyle öğrenen mevcut bir insanım.

– Kendime duyduğum büyük ihtiyacı karşılamak için doğdum.

Ben varım, hepsi bu, ve mide bulandırıcı buluyorum.

– Her an, ardından geleni getirmek için ortaya çıkar.

Zenginler savaş yaptığında ölenler daima fakirdir.

– Ateşle, savaşta, evde, açlıktan ölmek daha iyidir.

Var olmak susamadan içmek gibi bir şeydir.

– Kimi sevdiğimizi asla yargılamıyoruz.

En büyük günah pişmanlıktır.

– Güzellik örtülü bir çelişkidir.

Şüphe saflığın bedeli.

– Cehennem başkalarıdır.

Her seçiş bir vazgeçiştir.

– İnsan özgür olmaya mahkumdur.

Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür.

– Utanç: Hayat uzun olduğu zaman geçer.

Kendimizi yenmek dünyadan daha iyidir.

– Her insan tutkularının bahanesine sığınır.

Sevgi dışında inşa edilmiş olan aşk yoktur.

– İnsan yaptığı şeyden başka bir şey değildir.

Diğer herkes gibi yarı kurban, yarım suç ortağısınız.

– Özgürlük istediğini yapmak değil, yaptığını istemektir.

Korkunç olmayan acı çekmek ya da ölmek değil, boşuna ölmektir.

– Önemli olan tek şey, buluşun özgürlük adına yapılıp yapılmadığıdır.

İstediğimizi yapmıyoruz ve henüz ne olduğumuzdan biz sorumluyuz.

– Yalnızken sıkılırsanız, bunun nedeni çok kötü bir arkadaş olmanızdır.

İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.

– Başka kimse gibi olmamak için herkes gibi yapma cesaretine sahip olmak gerekir.

İnsan önce var olur, keşfedilir, dünyada görünür; ve ancak daha sonra tanımlanır.

– İnsan kendi yaptıklarından başka bir şey değildir: varoluşçuluğun ilk prensibi budur.

Bir şey sona ermek için başlamıştır. Serüven uzamaya gelmez, ona anlam veren ölümüdür yalnız.

– Bir insan diğerlerinden daha fazla insan olamaz çünkü özgürlük her birinde benzer şekilde sonsuzdur.

JEAN PAUL SARTRE SÖZLERİ UZUN

İnsan hiçbir şekilde sahip olduğu şeyin toplamı değil, henüz sahip olmadığı, sahip olabileceği şeylerin toplamıdır.

– Düşünüyorum da diyorum gülerek hepimiz şurada oturmuşuz o değerli varoluşumuzu sürdürmek için yiyip içiyoruz. Oysa var olmaya devam etmemiz için hiçbir, hiçbir neden yok.

Bir kimseyi nasıl belirleyebilir onun şu ya da bu olduğunu nasıl söyleyebilirsiniz. Bir insanın niteliklerini kim tüketebilir. Kim bir insanın güçlerinin olanaklarının hepsini tanıyabilir?

– Birini sevmeye koyulmak başlı başına bir iş bir girişimdir. Güç ister yürek ister körlük ister. Hatta başlangıçta öyle bir an vardır ki uçurumun üstünden sıçramak ister düşünmeye kalkarsan aşamazsın onu.

Gerçek deniz soğuk ve karadır, içinde hayvanlar kaynaşır, insanları aldatmak için yapılmış ince yeşil zarın altında sürüklenerek ilerler. Çevremdeki şu hava perileri, kendilerini bu aldanışa bırakmış, yalnız ince zarı görüyorlar; ben altını görüyorum.

– Ama ölümüm bile fazlalık olacaktı. Cesedim de su güleç bahçenin dibinde çınar ağaçlarının arasında su çakıl taşlarının üzerinde, kanım da fazlalık olacak; en sonunda, temizlenmiş, kabuğu çıkarılmış, dişler gibi temiz ve ak pak kemiklerim de fazlalık olarak kalacaktı. Her zaman için fazlalıktım ben.

Yaşarken başımızdan hiçbir şey geçmez. Dekorlar değişir, kişiler girer çıkar yalnız. Başlangıçlar da yoktur; günler anlamsız bir biçimde birbirine eklenir durur; sonu gelmez, tekdüze bir ekleniştir bu. Başlangıç olmadığı gibi, son da yoktur. Bir kadın, bir dost, bir kent, bir kerede terk edilemez. Hepsi birbirine benzer zaten.

Jean Paul Sartre Sözleri, sayfamız da hazırlamış olduğumuz en güzel jean paul sartre sözlerini bulabilirsiniz. En iyi jean paul sartre sözlerini sosyal ağlarınız da paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizi facebook üzerinden takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yada email aracılığıyla yazabilirsiniz. Her türlü soru yada şikayetleriniz için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer bağlantımız; Kişisel Başarı Sözleri