Cengiz Aytmatov Sözleri

BY ADMİN 21 Aralık 2018

Cengiz Aytmatov Sözleri Cengiz Aytmatov Mesajları 2019, sayfamız da derlediğimiz en güzel ünlü yazar cengiz aytmatov sözlerini bulabilirsiniz.

Cengiz Aytmatov Sözleri Cengiz Aytmatov Mesajları 2019

CENGİZ AYTMATOV MESAJLAR

Cengiz Aytmatov Sözleri

Sayfa İçeriği: Cengiz Aytmatov Sözleri 2019, Cengiz Aytmatov Sözleri Yeni, Cengiz Aytmatov Sözleri Anlamlı, Cengiz Aytmatov Sözleri Özlü, Cengiz Aytmatov Sözleri Facebook, En Güzel Cengiz Aytmatov Sözleri, Cengiz Aytmatov Mesajları

Sayfamız da düzenlediğimiz birbirinden güzel cengiz aytmatov sözlerini bulabilirsiniz. Sizde beğendiğiniz cengiz aytmatov sözlerini sosyal ağlarınız da paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz. En güzel cengiz aytmatov sözlerine yazımızın devamından ulaşabilir vede arkadaşlarınız da gönderebilirsiniz.

EN ANLAMLI CENGİZ AYTMATOV SÖZLERİ

Bana sorarsanız gerçek mutluluk yaz yağmuru gibi birden boşanmaz insanın başına. Davranışımıza, çevremizdeki insanlarla ilişkimize her gün azar azar çeki düzen vererek eksiklerimizi tamamlarız. Yavaş yavaş biriken bir şeydir mutluluk.

– Yeryüzündeki bütün yaratıklar arasında şeytanla hemen uyuşan, anlaşan tek yaratık insan idi. Bu uyuşma sonunda, yüzyıllar, bin yıllar boyunca kötülük ekti, kötülük biçti ve kötüye zafer kazandırdı. Evet, kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.

Eğer insanlar yeryüzünde yaşamayı öğrenemezlerse yok olup giderler. Karşılıklı güvensizlik, gerginlik, cepheleşme ortamı insanların huzur içinde, mutlu yaşamalarını tehdit eden en büyük tehlikelerden biridir.

– Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin. Ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürse, işte buna çare yoktur.

İnsanların kendileri yaşıyor, ama başka canlıların, özellikle de onlara bağımlı olmadan yaşamak isteyen ve buna hakları olanların yaşamalarını istemiyorlardı.

– Sen konuşmaya tenezzül etmezsin suskun sanırlar ve umursamaz. Bilmezler ki, bi konuşacak olsan yüzüne bakacak yüzleri kalmaz!

Kadın kapris yapıp alınganlaşıyorsa sorun yok. Bir çözüm aradığını gösterir bunlar. Bil ki asıl sorun, sustukları zaman başlar.

– Affedince yorulur insan, yalnız kaldığında birde. Ama insanı en çok yoran şey hayal kurmaktır, olmayacağını bildiği halde.

Sevgili toprağım benim, o günü hatırlıyor musun? Zamanın başlangıcından beri, yüzyılların izi duruyordu içimde.

– Garip değil mi? İnsan hep aşk acısı çekmekten yakınır aslında; peki hiç mi aşk acısı çektiren yok aramızda?

İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

– Devlet, yakıtı insan olan bir sobadır.

İnsan hep aynı bir kıl kadar gelişmedi.

– Bir dal kırılmış ne çıkar, yeter ki çınarın gövdesi sağlam kalsın.

İman ve şüphenin ikisine de teşekkür etmeli. Çünkü bunlar hayatın akışını sağlayan asıl kuvvetlerin mayasıdır.

CENGİZ AYTMATOV GÜZEL SÖZLERİ

İşte oğlum atalarımız; zenginliğin sonunda kendini beğenme, kendini beğenmenin sonunda da çılgınlık gelir derlerdi.

– Aslında her insan bir mctuncer.com romandır ve biraz kahramandır. Gün gelir anlar ki, harcadığı tek şey hayalleri değil, zamandır.

Sen kendini biliyorsan, bil ki kendini bilmezlerin söyledikleri anlamsızdır. Unutma gereksiz.. Devamını gör eleştiri sadece gizli hayranlıktır.

– Affedince yorulur insan, yalnız kaldığında bir de; ama insanı en çok yoran şey hayal kurmaktır, olmayacağını bildiği halde.

İnsan bugün kendini olduğu gibi kabul eder, ama onun tabiatında yarın başka biri olmak vardır. Çok iyi yaşıyorsan bile, yarın çok daha iyi yaşamayı istersin.

– Bir insanın kaderi, dağdaki patika gibidir; bazen çıkar, bazen iner, bazen de dibi görünmeyen bir uçurumun başına gelir durur. İnsan tek başına böyle yolda yürüyemez. Ama birleşenler, birbirlerine omuz verenler her engeli aşar.

Ölümün her şeyin sonu olduğunu anlıyor ama yine de, en kutsal, en gizli düşüncelerinin Deniz Kızı ile ilgili hayallerinin o öldükten sonra da yaşayacağına, gerçekleşeceğine inanıyor, bunu umuyordu. Hayallerini, düşlerini bir başkasına aktaramazdı. Çünkü düşler aktarılamaz. İşte bu yüzden, insanlar bir iz bırakmadan yok olmamalıydılar.

Cengiz Aytmatov Sözleri, sayfamız da hazırladığımız birbirinden güzel cengiz aytmatov sözlerini bulabilirsiniz. Sizde hoşunuza giden cengiz aytmatov sözlerini, sevdiklerinizle paylaşabilir vede onları da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizi facebook üzerinden takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yada email aracılığıyla yazabilirsiniz. Her türlü soru yada şikayetleriniz için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer bağlantımız; Çekemeyenlere Sözler